Eesti pärimusmuusika keskus pettis Nigeeriast alguse saanud kelmuse käigus välja 53 000 eurot

kõrval admin
0 kommenteerida

Nigeerias alanud pettus tõi Viljandi pärimusmuusika festivali korraldaja Eesti Pärimusmuusika Keskuse kahjumisse 53 000 eurot ning pärast neli ja pool kuud kestnud uurimist teatas prokuratuur, et pole midagi teha – raha. on kolinud riikidesse, kust Eesti politsei- ja õigussüsteemil on võimatu seda tagasi tuua.

Eesti Pärimusmuusika Keskus on üks sadadest ohvritest, kellelt on võrgupetturitel õnnestunud välja tõmmata tuhandeid eurosid ja kellel pole tõsist lootust seda raha tagasi saada, kirjutab piirkonnaleht Sakala.

Prokuratuuri hinnangul võeti Pärimusmuusika Keskusest raha kahel korral ühe võltsitud e-posti aadressiga. Teadaolevalt loodi juhataja Tarmo Noormaa nime sisaldav Gmaili aadress Nigeerias. Sellele aadressile logiti aga lühikese aja jooksul sisse üheksalt Nigeeria, Tai ja Ameerika Ühendriikide IP-aadressilt.

14. veebruaril saadeti sellelt aadressilt e-kiri keskuse raamatupidajale palvega kanda väliskontole 28 000 €. Lühilausetega kirjutatud e-kiri sisaldas panga nime, konto numbrit ja tehingu selgitust. Raha pidi minema kellelegi nimega Santos. Tarmo Noormaa meenutas, et e-kirjale ei lisatud kuludokumente.

Raamatupidaja tegi ülekande ilma küsimusi esitamata. Noormaa selgitas tagantjärele, et sellega rikkus raamatupidaja keskuses kokkulepitud korda, et ilma kuludokumendita ülekannet ei tehta. Kõik arved tuli enne tasumisele saatmist digikeskkonnas digikeskkonnas kinnitada ja seejärel sai raamatupidaja teha pangaülekande.

Viljandi folgifestival 2021. Foto autor: Thom Brown.

Rajad viivad Aafrikasse, Taisse ja USA-sse

Möödus veel neli päeva ja samalt võlts Gmaili aadressilt tuli veel üks e-kiri. Tarmo Noormaa nime kasutanud pettur küsis seekord ülekandeks 25 000 €. See summa kanti ka üle.

Seejärel avastati kelmus. Keskus lõpetas 22. veebruaril usalduse kaotuse tõttu töölepingu raamatupidajaga ja muutis pangatehingute kinnitamise korda. Raamatupidaja sisestab nüüd maksekorraldusi, aga ülekandeid teha ei saa. Ainult juhil on õigus neid teha. Lisaks läbisid kõik töötajad küberturvalisuse koolituse.

Selleks, et Pärimusmuusika Keskuselt raha välja petta, pidid petturid tegema palju eeltööd. Nad pidid teadma nii juhi nime ja raamatupidaja kontaktandmeid kui ka jätma raamatupidajale mulje, et kõik näis päris.

«Arvan, et kõik need andmed on äriregistris avalikud,» ütles prokuratuuri avalike suhete nõunik Kauri Sinkevicius.

Politsei kuulas üle kõik Eesti Pärimusmuusika Keskuse pettusejuhtumiga seotud inimesed. Raamatupidaja loeti tunnistajaks. Jäljed viisid Aafrikasse, Taisse ja isegi USA-sse, kuid lõpuks need kõik hajusid ning 30. juunil lõpetas prokuratuur menetluse.

Prokuratuur tuvastas, et kelmuses kasutatud e-posti aadress on seotud nutitelefoniga, mis omakorda on seotud seitsme Gmaili aadressiga. Kuus neist loodi Nigeerias ja olid seotud erinevate Nigeeria suunakoodidega telefoninumbritega. E-posti aadressid olid sisse logitud erinevatest Nigeeria piirkondadest ja ühel juhul USA-st. Üks meiliaadress aga loodi Tais.

Tarmo Noormaa.  Ekraanitõmmis videost.
Tarmo Noormaa. Ekraanitõmmis videost.

Väga valus kaotus

«Kahjuks ei olnud nende andmete põhjal võimalik kelmuse toime pannud isikut tuvastada,» ütles ringkonnaprokurör Marja-Liina Talimaa.

Seetõttu andis prokuratuur politseile loa kriminaalmenetlus lõpetada. Uute tõendite või asjaolude ilmnemisel kriminaalmenetlust uuendatakse ja jätkatakse.

Noormaa tunnistas, et 53 000 euro suurune kaotus oli keskusele nii psühholoogiliselt kui ka rahaliselt väga valus.

“Viimased aastad on olnud väga rasked,” ütles Noormaa. „Haridusministeerium lõpetas 2019. aastal meie toetamise ja riigi toetused vähenesid oluliselt. Sellele lisandus veel koroonaviiruse kriis, kui olime sunnitud koondama kaks kolmandikku oma töötajatest.

Krediidiinfo järgi oli keskuse 2021. aasta tulemus 120 000 eurot tegevuseelarvega 1,4 miljonit eurot, kuid aasta varem jäi see mõnekümne tuhande euroga kahjumisse.

Related Posts

Jäta kommentaar