Christie’s valib Kumu näituse üheks Euroopa kunstinäituseks, mida otsida

kõrval admin
0 kommenteerida

Briti oksjonimaja Christie’s valis välja Tallinna Kumu kunstimuuseumis avatud näituse “Läbi musta kuru, mis on sinu silmadega”, mis tõstab esile väikese naisterühma teedrajava töö, kes andsid olulise panuse Eesti graafikasse riigi hilisõhtul. Nõukogude periood, nagu üks kaheteistkümnest kunstinäitusest Euroopas, mida 2023. aasta järelejäänud ajal otsida.

“See näitus tõstab esile väikese naisterühma teedrajavat tööd, kes andsid olulise panuse Eesti graafikasse riigi hilisnõukogude perioodil, 1960. aastate teisest poolest kuni 1980. aastateni,” seisab oksjonimaja artiklis. selle veebisait.

“Need kunstnikud – väljaspool Ida-Euroopat veel peaaegu täiesti tundmatud – hakkasid uurima naiselikkuse, emaduse, tähelepanelikkuse, folkloori ja keskkonna teemasid, kasutades oforti, litograafiat, kuivpunkti ja akvatinta.”

“Võtame näiteks Aili Vindi Variatsioonid D VII, mis pühitseb naisekeha väge; või mõelda Concordia Klari teosele, kelle luule annab saatele pealkirja – tema Aadama ja Eeva väljakutsuvas kujutamises võtab paar nahalt ja lihast lahti, et paljastada selle all olevad luustikud,” märkis Christie’s.

Concordia Klari “Aadam ja Eeva” (1971), üks Kumu näitusel “Läbi musta kurgu sinu silmadest” välja pandud töödest.

The kaksteist Christie’si valitud kunstinäitust üle Euroopa kaasata näitusi Euroopa parimates kunstimuuseumides, näiteks “Napoli Pariisis: Louvre’is on Museo di Capodimonte” Pariisi Louvre’is; “Yayoi Kusama: 1945 to Now” Guggenheimis Bilbaos; “Michelangelo and Beyond” Viini Albertinas; “Turning Heads: Bruegel, Rubens ja Rembrandt” Antwerpeni Kuninglikus Kaunite Kunstide Muuseumis; “Anish Kapoor: Untrue Unreal” Firenze Fondazione Palazzo Strozzis; ja “Gabrielle Chanel. Moemanifest” Londonis Victoria & Alberti muuseumis.

Naisgraafikute rikkalik pärand

16. juunil avatud Kumu näitus “Läbi musta kuru su silmadega” koondab Concordia Klari (1938–2004), Silvi Liiva (1941), Marju Mutsu (1941–1980), Naima Neidre (1943), Kaisa teoseid. Puustak (1945), Marje Taska (1955), Vive Tolli (1928–2020), Aili Vint (1941), Mare Vint (1942–2020) ja Marje Üksine (1945) 1960.–1980.

“Nende kunst toimib võtmeauguna, mille kaudu avalduvad nõukogude graafika eripärad. Ometi positsioneerivad need tööd ja käsitletavad teemad sujuvalt ka tänapäeva kunstimaastikul,“ rääkisid Kumu kuraatorid näitusest.

„Võib-olla pakub vihjeid ja tugipunkte naisgraafikute rikkalik pärand, millest leiame sellised teemad nagu tähelepanelikkus ümbritseva suhtes, naiseks olemise erinevad tahud, hoolivuse ja intiimsuse väärtustamine ja visualiseerimine, sõprus ning muud sotsiaalsed ja inimlikud probleemid. vajalik praeguse aja üleelamiseks ja alternatiivide väljanägemiseks,” lisasid nad.

Mare Vindi “Kasvuhooned lumes” (1978), üks Kumu näitusel “Läbi musta kurgu sinu silmadest” välja pandud töödest.

Christie’s on oksjonimaja, mille James Christie asutas 1766. aastal Londonis. Ettevõte, kes on tuntud oma kaunite kunstide ja antiikesemete otse- ja veebioksjonite poolest, pakub oma klientidele ka täielikku ülemaailmsete teenuste portfelli, sealhulgas kunsti rahastamist ja rahvusvahelise kinnisvara müüki.

2006. aastal avatud Kumu kunstimuuseumi eesmärk on säilitada ja mõtestada eesti kunsti 18. sajandist tänapäevani.

Näitus “Läbi musta kurgu sinu silmadest” jääb avatuks 5. novembrini 2023.

Related Posts

Jäta kommentaar