Arvo Pärt on maailma enimesitatud elav helilooja

kõrval admin
0 kommenteerida

Eesti helilooja Arvo Pärt on taas tõusnud maailma enimesitatud elavaks heliloojaks; aastal 2020 oli ta teisel kohal.

Arvo Pärt on klassikalise muusika sündmuste andmebaasi Bachtrack andmetel maailma enimesitatud elav helilooja.

Bachtrack arvutab igal aastal statistikarea, mis näitab iga helilooja teoste esitamise kordade arvu koos teabega kõige töökamate dirigentide, orkestrite ja enimesitatud üksikteoste kohta.

2022. aasta 10 parimat kaasaegset heliloojat

Arvo Pärt

John Williams

John Adams

Thomas Adès

Philip Glass

Jörg Widmann

Sofia Gubaidulina

Anna Clyne

Wolfgang Rihm

Sir James MacMillan

Pärt oli aastatel 2014-2019 ka enimesitatud helilooja, 2020. aastal oli ta John Williamsi järel teine. 2021. aastal ei koostanud Backtrack andmeid Covid-19 pandeemia tõttu, mis sundis enamiku kontserte ära jätma.

Arvo Pärt ja tema abikaasa Nora Pärt Eestimaa talve nautimas. Foto Birgit Püve.

Peale Pärdi domineerivad nimekirjas USA ja Suurbritannia heliloojad, 27 ameeriklast ja 24 britti. “Võrdluseks on nimekirjas vaid kaheksa prantsuse ja viis saksa elavat heliloojat,” ütles Backtrack.

Kontserdi heliloojate esikümnesse kuulusid üldiselt Mozart, Beethoven, Bach, Brahms, Schubert, Schumann, Ravel, Tšaikovski, Strauss ja Chopin.

Backtrack ütles, et 2022. aastal toimus umbes 14 000 kontserti, 9000 ooperietendust ja peaaegu neli tuhat tantsuetendust. Kuigi sündmusi oli umbes 20 protsenti vähem kui enne pandeemiat, on klassikalise muusika maailm tasapisi taastumas Covidi-eelsele tasemele. tegevust.

Tallinna Kammerorkester, juhatab Tõnu Kaljuste, esitab Arvo Pärdi loomingut.

Kristiina Poska ja Paavo Järvi usinamatest dirigentidest

Klassikalise muusika sündmuste andmebaasis märgiti, et sooline võrdsus elavate heliloojate seas on märgatavalt paranemas – vähemalt ameeriklaste ja brittide seas.

„106 enimesitatud elava helilooja seas on 24 Briti heliloojast 12 naised. Nimekirjas olevast 27 Ameerika heliloojast kümme on naised. Ka esituste arvu poolest on naisheliloojad edetabeli tipus – 20 enimesitatud elava helilooja edetabelis on üheksa naist. 2019. aastal oli neid ainult üks ja 2013. aastal ei olnud 200 parima elava helilooja hulgas ühtegi naist.

The Bachtracki statistika näitavad ka seda, et naisdirigentidel läheb 2022. aastal palju paremini kui eelmistel aastatel. 100 kõige aktiivsema dirigendi hulgas on 12 naised, sealhulgas Kristiina Poska Eestist.

Kristiina Poska kuulus 2022. aastal maailma 100 kõige aktiivsema dirigendi hulka. Foto Kaupo Kikkas.

See oli väga edukas aasta ka eesti dirigendile Paavo Järvikes oli hõivatute poolest maailmas kolmandal kohal lätlase Andris Nelsonsi ja kanadalase Yannick Nézet-Séguini järel.

Loe ka: Kõlab armastusest õhkub – Arvo Pärdi lugu.

Related Posts

Jäta kommentaar