Balkani fännide käitumine peegeldab nende riikide tegelikke poliitilisi suhteid, mis on tuntud sügava vaenu ja lahendamata kahepoolsete vaidluste poolest.

Tänavune EM on võimaldanud neil piirkondlikel pingetel nähtavalt suureneda.

«Staadion on väga hea koht, kus tekkinud tunded tulevad hästi välja. Need mängud ei toimu nii-öelda vaakumi sees. Inimesed jälgivad igapäevaselt, mis nende riikide vahel toimub,» ütles Grazi ülikooli sotsiaalteadlane ja Balkani jalgpallikultuuri ekspert Dario Brentin.

«Jalgpall on suure rahvusliku uhkuse tekitaja, mis varjab puudusi või pettumusi, mida inimesed kogevad teistel elualadel,» jätkas Brentin.

Vutt on Saksamaale reisinud fännidele hea viis tähelepanu kõrvalejuhtimiseks negatiivsetest tunnetest ja pealkirjadest, mille poolest on konfliktijärgne piirkond tuntud.

«Tulin siia, et sõpradega lõbusalt aega veeta ning kaasa elada Albaaniale, kellel läheb vaatamata raskes grupis mängimisele väga hästi,» ütles 35-aastane kosovolane Reis Saraqi, kes jälgis matše Dortmundis.

See, kuidas meeskonda koheldakse jalgpallihiiglastega enam-vähem võrdsena, on Balkani riikide jaoks harukordne võrreldes sellega, kuidas on nendega lood teistes valdkondades, kus rahvusvaheliselt osaletakse.

«Suhteliselt hiljutised sõjad meie minevikust on vaieldamatult mõju avaldanud ja põhjustanud fännide vahel intsidente,» lisas Saraqi.

Brentini hinnangul loob konflikte loob, et paljud pealtvaatajad lähevad radikaalsete loosungitega mõtlematult kaasa.

Rivaalidele tuska valmistamiseks on kasutatud ka teiste alade sportlaseid, kelle juured ei ulatu vaid ühte Balkani riiki. Näiteks skandeerisid Serbia fännid Münchenis Sloveeniaga peetud matšis «Luka Dončić on üks meie omadest,» tõstes esile Sloveenia koondises mängiva korvpalluri Serbia päritolu. 

Jaga
Exit mobile version