Karis ütles kohtumisel Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõiga, et Eesti on alati toetanud kõikide piirangute kaotamist sellele, millist relvastust Ukrainale anda ja mida Ukraina nende relvadega rünnata võib.

«Samuti oleks Ukraina liitumine NATOga kõige suurem võit meile kõigile, kuna näitab agressorile, et me ei luba uusi puhver- ja mõjutsoone Euroopas,» lausus Karis.

President lisas, et Ukraina tulevik on NATO-s ja Ukraina teekond alliansi liikmeks saamisel on pöördumatu. «Washingtoni tippkohtumise tulemused kinnitavad, et liitlaste sõjaline abi Ukrainale jätkub ning NATO diplomaatiline kohalolek Kiievis kasvab märgatavalt,» sõnas riigipea.

Karis rääkis Zelenskõiga ka Ukraina rahuvalemist, mis seab raamistiku õiglase ja kestva rahu saavutamiseks.

«Meie jaoks põhineb õiglane rahu Ukraina territoriaalse terviklikkuse taastamisel, õiglusel ning NATO ja Euroopa Liidu liikmesuse saavutamisel,» sõnas ta. Lisaks Euroopa Liiduga liitumise küsimustele arutati kohtumisel erinevate reformide läbiviimist. Karis kinnitas ka Eesti jätkuvat pühendumust Ukraina ülesehitamisel.

Veel räägiti kohtumisel energiajulgeolekust ja Eesti abist Ukraina energiataristu taastamisel. «Alates täiemahulise sõja algusest on Eesti erasektori abiga saatnud Ukrainasse erinevaid energiaseadmeid ja see jätkub ka nüüd,» ütles president.

Kohtumise lõpus andis president Volodõmor Zelenski president Alar Karisele üle vürst Jaroslav Targa esimese järgu ordeni, mille president Alar Karis pälvis Ukraina iseseisvuspäeval olulise isikliku panuse eest riikidevahelise koostöö tugevdamisse, Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse toetamisse ja Ukraina riigi populariseerimise eest maailmas.

Riigipea saabub töövisiidilt tagasi Eestisse laupäeval.

Jaga
Exit mobile version