Tallinnast saab 2023. aasta Euroopa “roheline pealinn”.

kõrval admin
0 kommenteerida

Eesti pealinnast Tallinnast on saanud “Euroopa roheline pealinn 2023”; tiitli andsid üle Euroopa Liidu keskkonnavolinik Virginijus Sinkevičius ja 2022. aasta “Euroopa rohelise pealinna” Grenoble’i linnapea Éric Piolle.

Tallinn võitis tiitli omamise õiguse 2021. aastal, edestades konkurentsi Helsingborgist, Rootsist; Krakov, Poola; ja Sofia, Bulgaaria.

“Euroopa rohelise pealinna” valib Euroopa Komisjon, tunnustades linnade pingutusi, mis “säilitavad ja parandavad nii elukeskkonda kui ka majandust toetavat keskkonda”. “Roheline pealinn” peaks olema eeskujuks teistele säästva arengu linnadele ja seeläbi parandama linnakeskkonda Euroopa linnades.

Ligikaudu 75% Euroopa Liidu elanikkonnast elab linnades. Auhind antakse üle linnale, kus on vähemalt 100 000 elanikku ja mis on valmis tegema tõelisi muutusi.

Linnasid hinnatakse kaheteistkümne keskkonnanäitaja järgi: õhukvaliteet, müra, jäätmed, vesi, loodus ja bioloogiline mitmekesisus, säästev maakasutus ja pinnas, roheline kasv ja ökoinnovatsioon, kliimamuutuste leevendamine, kliimamuutused kohanemisel, säästev linnaliiklus, energia tulemuslikkust ja juhtimist.

“Tallinn avaldas rahvusvahelisele žüriile muljet oma süsteemse lähenemisega rohelisele valitsemisele ja omavahel seotud strateegiliste eesmärkidega, mis peegeldavad Euroopa rohelise kokkuleppe ambitsioone,” seisis Euroopa Komisjoni nimel avaldatud avalduses 2021. aasta valikul. “Üksna Euroopa kõige paremini säilinud keskaegsetest linnadest ja UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvat Tallinna iseloomustab maastike ja koosluste mitmekesine ja mosaiikne iseloom, mis on ühtlasi ka haruldaste liikide elupaigaks,” lisati avalduses.

Rohkem kui 60 üritust

“Rohelise pealinna tiitel on koju tulnud, sest just siin 2006. aastal tekkis idee [for the European ‘green capitals’] alanud. Mul on väga hea meel näha, et Tallinn on oma rohelise pealinna programmis, pöörates erilist tähelepanu bioloogilisele mitmekesisusele ja vastupidavusele,“ ütles Virginijus Sinkevičius 21. jaanuaril toimunud üleandmise tseremoonial.

Euroopa Liidu keskkonnavolinik Virginijus Sinkevičius Tallinnas 21. jaanuaril 2022. Foto Aron Urb.

«Tiitel on austusavaldus meile kõigile, eriti meie esivanematele, kes on meie geenidesse ja ümbritsevasse kultuuriruumi sisse kodeerinud loodusega kooskõlas elamise eelised. Täna inspireerib see tiitel meid kujundama sõbralikku ja uuendusmeelset Tallinna,“ ütles linnaosavanem Mihhail Kõlvart tseremoonial.

Tallinna “Rohelise pealinna 2023” aasta põhiteemad on bioloogiline mitmekesisus, kliima, ökoinnovatsioon ja jätkusuutlikkus. Programmi eesmärk on pakkuda tegevust kõigile Tallinna elanikele ja külalistele, sealhulgas rohkem kui 60 sündmust.

Esimene “Euroopa roheline pealinn” anti välja 2010. aastal ja seni on selle tiitli pälvinud 14 linna: Stockholm (Rootsi), Hamburg (Saksamaa), Vitoria-Gasteiz (Hispaania), Nantes (Prantsusmaa), Kopenhaagen (Taani), Bristol (Suurbritannia), Ljubljana (Sloveenia), Essen (Saksamaa), Nijmegen (Holland), Oslo (Norra), Lissabon (Portugal), Lahti (Soome), Grenoble (Prantsusmaa) ja Tallinn.

Related Posts

Jäta kommentaar