Briti mõttekoda asetab Eesti jõukuse 21. kohale maailmas

kõrval admin
0 kommenteerida

Briti mõttekoda Legatum Institute asetab Eesti jõukuse 167 riigi seas maailmas 21. kohale.

Legatum Prosperity Index 2023 järgi on Eesti kõige tugevam looduskeskkonna ja isikuvabaduse kategoorias, kuid kõige nõrgem on see tervise kategoorias. Üldkokkuvõttes on riik isegi tervisekategoorias maailmas 37. kohal.

Alates 2011. aastast on Eesti instituudi andmetel edetabelis nelja koha võrra ülespoole tõusnud.

Soome on tänavuses indeksis neljandal kohal, Läti on 31. ja Leedu 32. kohal. Venemaa on edetabelis 77. kohal.

The indeks esikohal on Taani ning järgnevad Rootsi ja Norra. Šveits on viiendal kohal, Holland kuuendal, Luksemburg seitsmendal, Island kaheksandal, Saksamaa üheksandal ja Uus-Meremaa kümnendal kohal.

Legatumi heaoluindeks analüüsib kõigi 167 riigi toimimist kaasava ühiskonna, avatud majanduse ja võimestatud inimeste põhiomaduste osas. Instituut kasutab 12 sammast, mis koosnevad 67 erinevast elemendist, mida mõõdetakse 300 diskreetse riigitaseme indikaatoriga, kasutades laia valikut avalikult kättesaadavaid andmeallikaid, teatas instituut.

Jõukusindeksi tipus on Taani. Kopenhaagen, Taani. Foto: Adrian Cuj saidil Unsplash.

Heaolu on vabadus areneda

„Heaolu on palju enamat kui rikkus; see on siis, kui kõigil inimestel on võimalus ja vabadus areneda. Õitsengu aluseks on kaasav ühiskond, millel on tugev leping, mis kaitseb iga inimese põhivabadusi ja turvalisust,“ ütles Legatum.

„Seda juhib avatud majandus, mis kasutab ideid ja talente, et luua jätkusuutlikke teid vaesusest väljumiseks. Ja selle ehitavad üles volitatud inimesed, kes annavad oma panuse heaolu edendava ühiskonna loomisesse.

Legatumi Instituut on Suurbritannias Londonis asuv mõttekoda, mida juhib ülemkoja konservatiiv Philippa Stroud. Selle eesmärk on edendada avalikkuse harimist riiklikus ja rahvusvahelises poliitilises, sotsiaal- ja majanduspoliitikas.

Iga-aastane Legatumi heaoluindeks mõõdab jõukust erinevates riikides, rakendades materiaalse rikkuse ja eluga rahulolu tegurite kombinatsiooni. Aruannet on pidevalt avaldatud alates selle käivitamisest 2007. aastal ja selle katvus on laienenud 50 riigilt 167 riigini 2020. aastal.

Related Posts

Jäta kommentaar