Need mudelid on mõistlikud valikud ka automaksu valguses – näiteks tuleks 112 kW võimsusega hübriidmootoriga Toyota Corolla eest tasuda aastamaksu baasosana vaid 50 eurot. Auto omamise ja kasutamisega seotud kuludele selline summa erilist mõju ei avalda.

Kuigi registreerimistasu ja aastamaksu sisseviimisest on keskkonnasõbralikumad autod kõige vähem puudutatud, tasuks ka siin silmad lahti hoida. Kui oled lähiajal plaaninud soetada hübriidautot, ei ole mõistlik seda ostu liiga kaua edasi lükata, sest nendegi hinnatase järgmisel aastal kindlasti ei lange, olgu selle taga maksutõus või lihtsalt suurem nõudlus.

Maasturite ostmiseks hea aeg

Eestis on viimasel kümnendil üha enam populaarsust kogunud maastikusuutlikud sõiduautod ehk linnamaasturid. Need on autod, mille täismass on üle 2,5 tonni ja CO2 heide 200 g/km kohta või üle selle.

Kuigi osa inimesi peab sellise auto omamist luksuseks või elustiiliks, on paljude meie klientide jaoks see paratamatu vajadus. Maal ja raskemini ligipääsetavates hajaasustusega piirkondades tekib vajadus suurema ja hea läbitavusega auto järele puhtalt praktilistel kaalutlustel. Möödapääsmatu on sellise auto omamine ka inimestele, kes kasutavad autot tarbesõidukina.

Just selliste sõidukite omanikke hakkab aga automaks praeguse kava järgi kõige rohkem mõjutama. See võib tähendada isegi kuni mitmekümne protsendi võrra suuremat väljaminekut.

Seetõttu on selliste suuremate ja võimsamate autode ostutehingud tark lukku lüüa juba 2024. aastal. Eriti kui lähiaastateks oli uue maasturi soetamise plaan juba nagunii olemas. Kuigi aastamaksu tasumisest ei ole edaspidi pääsu, võib tänavu seda ostes säästa auto hinnalt tuhandeid eurosid. Kõige markantsemate näidete puhul, kus maasturi CO2 heide ületab 300 g/km kohta ja auto täismass küündib kolme tonnini, võib tänavu seda ostes olla kokkuhoid lausa kümnetes tuhandetes eurodes.

Nii Eesti turul laiemalt kui Coop Liisingu portfellis on suurte linnamaasturite segmendi ühed kõige populaarsemad esindajad diiselmootoriga Volvo XC90 ja Audi Q7. Mõlema auto puhul peab nende esmasel registreerimisel järgmisel aastal arvestama keskmiselt 6000–7000 euro suuruse lisakuluga. Aastamaks jääb mõlema auto puhul vahemikku 600–700 eurot.

Samuti tuleks veel enne selle aasta lõppu tehing ära teha juhul, kui plaanid kasutatud auto osta mõnest teisest riigist, kuna ka nende sõidukite hinnad uuel aastal tõusevad registreerimistasu võrra. Auto valimise, tausta uurimise ja Eestisse transportimise teemal on hea pöörduda suuremate automüüjate poole, kes saavad oma teadmistega aidata.

Jaga
Exit mobile version