Jutt käib 1. novembri esiliiga matšist Rae Koss/Hansaviimistlus ja TSA Eurokomplekti vahel, mille esimene võitis 97:73. Uudisest teatas Delfi, kelle andmetel andsid pettuse kahtluseks aluse panustamisliinide ebaloogiline liikumine ning kihlveokontorite otsus kõnealune mäng oma süsteemist lõpuks sootuks maha võtta.
«Alaliit teab ja tegutseb. Aga me ei saa seda kommenteerida,» ütles Eesti Korvpalliliidu liigade ja võistluste juht Henri Ausmaa usutluses Postimehele. «Menetlus või uurimine on algatatud.»
Üldiselt on Eesti spordipettuste poolest kõige «kuulsamad» madalama taseme jalgpallurid. Korvpallis on vähemalt avalikkuse ette jõudnud vaid üksikud teemaalged. Näiteks 2016. aasta kevadel ilmus lugu, kus «kuritegelikud jõud» üritasid 5000 euro toel mõjutada Kalev/Cramo ja TLÜ/Kalevi kohtumise tulemust. Pakkumine tuli välismaalt.
Ausmaa sõnul teeb alaliit koostööd Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutusega (EADSE). Nemad tellivad omakorda teenust kogu maailmas spordipanuseid analüüsivalt firmalt Sportradar. Nad monitoorivad kõiki siinse korvpalli kõrg- ja esiliiga mänge.
«Pigem ei ole. On olnud kohti, kus on küsitud mingite asjade kohta. Aga neil on olnud ka objektiivsed põhjused,» vastas Ausmaa küsimusele, kas praegusega sarnaseid juhtumeid ka (lähi)ajaloost leidub.
Millal võiks saabuda mingisugune selgus? «Sellised asjad võtavad tavaliselt aega,» tõdes Ausmaa.
Käime üle ka tausta. Rae Kossu võit polnud üllatav, sest nad võitlevadki tabeli tipmiste kohtade eest. Nemad on seitsmest mängust võitnud viis, TSA vaid ühe.
Aga kahtlust äratas mängu käik. Veel kolmanda veerandaja keskpaigas olid kaalukausid võrdsed ja viimasegi hakul jäi TSA maha vaid viiega. Lõpuks kaotati 24 punktiga, viimase paari minutiga kasvas vahe kaheksa silma võrra.
TSA Eurokomplekt on esiliiga liidri Reinar Halliku Korvpallikooli duubeltiim.
Lisaks kohalikele kuulub TSA rivistusse kolm välismängijat. Ameeriklased Quinterian Latrell McConico (30) ja Benjamin Sean Merritt (32) ning ukrainlane Nikita Avdusenko (19).