Artikli autor Rosie Pentreath järjestas kümme koori ning Eesti Filharmoonia Kammerkoor maandus viiendale kohale, Suurbritanniast pärit Tallis Scholarsi ning mustanahalistest koosneva Mississippi Mass Choiri vahele. 

«Eesti Filharmoonia Kammerkoor on lahutamatult seotud suure helilooja Arvo Pärdi muusikaga, kelle loomingut koor sageli esitab ja salvestab,» kirjutas Pentreath, märkides ühtlasi, et koor on võtnud esitamisele ka paljude teiste hiilgavate Eesti ja välismaa heliloojate teoseid.

Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Concerto Copenhageni oma esimene koostöökontsert kultuuripealinnas Tartus, mis toimus augusti lõpus. Foto: Anneli Ivaste

«Koor loodi 1981. aastal Tõnu Kaljuste poolt, kes oli selle kunstiline juht ja peadirigent 20 aastat. Seda laeva on juhtinud ka Paul Hillier, Daniel Reuss ja Kaspars Putniņš,» selgitas Pentreath lugejatele. Alates 2021. aastast on Tõnu Kaljuste jälle kahe Grammyga pärjatud koori kunstiline juht. Augustis ilmus teade, et Kaljuste kavatseb selles rollis ka jätkata.

Tõnu Kaljuste jätkab Eesti Filharmoonia Kammerkoori kunstilise juhina.
Tõnu Kaljuste jätkab Eesti Filharmoonia Kammerkoori kunstilise juhina. Foto: Kaupo Kikkas

Järgmise hooaja plaanidest toob Tõnu Kaljuste välja Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri ühiseid kavasid.

«Minu jaoks on Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester üks loominguline tervik, millest annan ka publikule aegajalt märku,» ütleb Kaljuste. Koori ja orkestri koostöös valmivatest kavadest nimetab ta heliloojate Erkki-Sven Tüüri, Pärt Uusbergi ja Kristjan Randalu autoriõhtuid, jõulukava Haydni ja Mozarti muusikaga, Bachi uusaasta kantaate seerias «Pöörane Bach» ja James MacMillani «Stabat Materit».

Eesti Filharmoonia Kammerkoori tegemistest toob Kaljuste esile Arvo Pärdi kava koori ja oreliga, mida esitatakse mitmel pool Saksamaal ja Pariisis. «Lähimad autorikontserdid on aga jaapanlasest multitalendi Ryoji Ikedaga Tartus ja kreeka helilooja Savvas Karantziase loominguga nii Rhodosel kui Tallinnas,» lisab Kaljuste.

Esimesele kohale murdis Classic FM’i edetabelis Cambridge’ist pärit King’s College’i koor, mis loodi juba 15. sajandil ning esineb publikute ees üle kogu maailma. 

Jaga
Exit mobile version