Noa ja 180° võidavad Eesti esimesed Michelini tähed

kõrval admin
0 kommenteerida

Noa peakoka saal ja restoran 180 kraadi Tallinnas pälvisid 25. mail kumbki Michelini tärniga – esimesed Eesti söögikohad, kes sellise au osaliseks said.

Prantslaste asutatud Michelin Guide, maailma mainekaim kulinaarne giid, teatas aprillis oma laienemisest Eestisse, giidi inspektorid tegid inkognito külastusi riigi restoranidesse. 25. mail avas giid Eesti esimese Michelini tärniga pärjatud restorani.

Nii Noa Chef’s Hall kui ka restoran 180 Degrees Tallinnas pälvisid kumbki Michelini tärniga – esimesed restoranid Eestis, kes sellise au osaliseks said.

Kokku pälvis Michelini plaadi – tunnustades “lihtsalt head toitu” pakkuvaid restorane – kakskümmend neli restorani Eestis: 38, CRU, Gianni, FII, Fotografiska, Hõlm, Joyce, Horisont, Lahepere Villa, Lee, Mere 38, P. Repos, Moon, Paju Villa, Põhjaka mõis, Pull, Puri, R14, Rado, Ruhe, Smak, Tšaikovski, Tuljak ja Wicca.

Michelini plaadi saanud kahekümne nelja Eesti restorani peakokad. Foto Silver Tambur.

Lahepere Villa sai eriauhinna Michelini hea teeninduse eest. Sommeljeede eriauhinna sai Robert Põld Noa Chef’s Hallis. Bib Gourmandi auhinnad said Fellinn, Härg, Lore Bistroo, Mantel ja Korsten ning Noa. Michelini rohelised tärnid, mis tunnustavad jätkusuutlikku toitu pakkuvaid restorane, said Fotografiska ja Põhjaka mõis.

180° on peen restoran, mis asub ajaloolises Noblessneri sadamas ja pakub kaasaegset Euroopa menüüd. Selle asutas Berliinis sündinud Saksa kokk Matthias Diether, kes leidis oma kire kokanduse vastu, aidates nädalavahetustel ja koolivaheaegadel oma onu restoranis. Oma erialaseid teadmisi omandas ta saksa kokkade Lothar Eiermanni, Harald Wohlfahrti ja Dieter Mülleri juures ning juhtis Dubais Ritz Carltoni, Emirates Palace’i ja Shangri-La gurmeekööke.

180° restorani asutas Berliinis sündinud Saksa kokk Matthias Diether. Foto 180°.

2010. aastal asutas Diether Berliinis oma firmarestorani First Floor, kus ta suutis täiustada toiduvalmistamisstiili, mille poolest ta täna tuntud. 2016. aastal tuli ta Eestisse Muhu saarele Pädaste mõisa restorani Alexander peakokaks – sealt sai inspiratsiooni Eesti piirkondlikust köögist – ning 2018. aastal avas Noblessneris oma söögikoha 180°.

Esitlus Tallinna restoranis 180 Degrees. Foto tegi 180 kraadi.

Pirita mere ääres asuv restoran Noa, kust avaneb imeline vaade Tallinna siluetile, serveerib kaasaegset euroopalikku menüüd. See on vaieldamatult ainuke restoran Tallinnas, kus on akvaarium, mis kasutab seda mereandide jaoks.

Ajalooline teejuht

Michelini juhend on ajalooliselt tihedalt seotud samanimelise Prantsuse rehvifirmaga – suuruselt teise rehvitootjaga maailmas.

Lugu ulatub tagasi Clermont-Ferrandi Kesk-Prantsusmaal aastal 1889, kui vennad Andre ja Edouard Michelin asutasid oma samanimelise rehvifirma, mida õhutas suurejooneline visioon Prantsuse autotööstusest ajal, mil riigis oli vähem kui 3000 autot.

Et aidata autojuhtidel oma reise arendada – soodustades seeläbi autode müüki ja omakorda rehvide ostmist – koostasid vennad Michelinid väikese juhendi, mis oli täidetud reisijatele kasuliku teabega, nagu kaardid, teave rehvivahetuse ja tankimise kohta. kütust ja päevaseiklustest hingetõmbeaega otsivale reisijale loetelu söögi- või ööbimiskohtadest.

Michelini juhend 1900. aastal. Michelini juhendi illustratsioon.

Kahe aastakümne jooksul tuli kogu see teave tasuta. Kuni ühel päeval jõudis Andre Michelin rehvipoodi, et näha, kuidas tema armastatud teejuhte kasutatakse töölaua toetamiseks. Põhimõttel, et “inimene austab tõeliselt ainult seda, mille eest ta maksab”, toodi 1920. aastal turule uhiuus Michelini juhend, mis põhines põhimõttel “inimene austab tõeliselt ainult seda, mille eest ta maksab”, ja seda müüdi seitsme frangi eest.

1926. aastal hakkas giid peeneid toitlustusasutusi tärnidega jagama, märkides neid esialgu vaid ühe tärniga. Viis aastat hiljem võeti kasutusele nulli, ühe, kahe ja kolme tärni hierarhia ning 1936. aastal avaldati tärniga tähistatud edetabeli kriteeriumid.

Üks tärn tähistab “oma kategooria väga head restorani”, kaks tärni “suurepärast toiduvalmistamist, väärt kõrvalepõiget” ja kolm tärni “erakordset kööki, erilist reisi väärt”.

Michelini juhend annab kuni kolm tärni. Michelini juhendi pilt.

Alates 1997. aastast on Michelini juhend välja andnud ka Bib Gourmandi auhinda – Michelini grupi ametliku maskoti Bibendumi järgi – restoranidele, kus pole tärni, kuid mis pakuvad head kvaliteeti ja head väärtust.

2016. aastal lisandus juhendile veel üks suunav sümbol, selle kõrvale taldrik noa ja kahvliga. “Taldrik” tähistab restorani, kus pakutakse oskuslikult valmistatud ja värsketest toorainetest koosnevaid roogasid.

Esimene Baltikumis

Michelin on oma inspektorite anonüümsuse säilitamiseks teinud erakordselt palju tööd. Paljud ettevõtte tippjuhid pole kunagi inspektoriga kohtunud; inspektoritel endil soovitatakse mitte avaldada oma töövaldkonda isegi oma vanematele – kellel võib tekkida kiusatus sellega kiidelda.

Kõigi nende aastate jooksul, mil Michelin on juhendit välja andnud, on keeldunud lubamast oma inspektoritel ajakirjanikega rääkida.

Inspektorite hinnang põhineb viiel hindamiskriteeriumil: toodete kvaliteet, maitse- ja toiduvalmistamistehnikate valdamine, söögielamuses esindatud koka isikupära, maitsete kooskõla ja inspektorite külastuste järjepidevus.

Michelini juhend hindab nüüd enam kui 30 000 ettevõtet 37 territooriumil kolmel kontinendil.

Prantsusmaal on 2021. aasta seisuga maailmas kõige rohkem Michelini tärniga pärjatud restorane – neist 632. Teisel kohal on Jaapan 413 restoraniga, järgnevad Itaalia (363), Saksamaa (305) ja Hispaania (212). Michelini juhendi enim kaunistatud kokk on prantslasest kokk Alain Ducasse, kellel on oma restoranides üle maailma kokku 17 Michelini tärni.

Eesti on Balti riikidest esimene, kes on kantud Michelini juhendisse. Soomes on seitse Michelini tärniga pärjatud restorani. Rootsis on üks kolme Michelini tärniga restoran, neli kahe tärniga restorani ja 14 ühe tärniga restorani.

Related Posts

Jäta kommentaar