Eesti mobiilsusfirma Bolt ostab Jaapani autotootja Mazda

kõrval admin
0 kommenteerida

Sõidu- ja autojagamisteenuseid pakkuv Eesti mobiilsusettevõte Bolt omandab 6 miljardi USA dollari suuruse raha ja aktsiate tehinguga Jaapani autotootja Mazda; Ühe Bolti aktsionäri Mercedes-Benz Groupi toetusel töötab ühinenud ettevõte välja ka uue elektrilise bioauto, mis moodustab 2030. aastaks Bolti autopargi selgroo kogu maailmas.

Mõlemad ettevõtted ütlesid oma avalduses, et tehing, mille kohaselt hinnatakse Mazda Motorit veidi alla oma turukapitali 6,11 miljardit USA dollarit, on “võrdsete ühinemine”. Bolti turuväärtus oli 2022. aasta jaanuari seisuga 8,1 miljardit USA dollarit.

1920. aastal asutatud Mazda on ajalooliselt olnud tuntud uhke ja eristuva disaini ning paljude tehnoloogiliste uuenduste, näiteks wankel-mootori poolest, kuid viimastel aastakümnetel on tal olnud raskusi sammu pidada suuremate autotootjatega, kes on järjest rohkem konsolideerinud või moodustanud sündikaate.

Mazda RX-7 kasutas kompaktset ja kerget wankel-roormootorit. Foto autor Taisyo, jagatud Creative Commons CC BY-SA 3.0 litsentsi all.

Jaapani tootja toodab veidi üle 1,6 miljoni auto aastas, millega on ta maailmas suuruselt 17. autotootja ning seisab silmitsi tugeva konkurentsiga Hiina tulevaste tootjate poolt. Ja kuigi ettevõte on vesinikkütusega sõidukite kohta uuringuid läbi viinud juba mitu aastakümmet, on tal olnud raskusi elektrisõidukite pakkumisega sammu pidamisega.

Uus bioauto

Bolt ütles, et nägid oma omandamisel “pikaajalist väärtust” ja “sünergiat” ning ühe aktsionäri Mercedes-Benzi toetusel arendab Mazda 2030. aastaks välja murrangulise uue biosõiduki. “Me viime kõik üle. meie autopargi üle maailma 2030. aastaks heitmevabadeks sõidukiteks. Koos Mazdaga töötame oma eesmärkide saavutamiseks välja uhiuue elektrilise bioauto,” teatas ettevõte, lisades, et sõiduki autonoomne isejuhtiv versioon. on ka kaartidel.

Mazda jaoks pole bioauto kontseptsioon uus – 2008. aastal kasutati selle Mazda 5 mudelil põhineva ideeauto tutvustamiseks erinevaid materjale ja aineid, nagu plastik ja piim.

Mazda kasutas 2015. aastal turule toodud Mazda MX-5 siseosade jaoks biopõhist tehnilist plasti.

„Meie koostöös Boltiga saab Mazda keskenduda keskkonnamuutustele suurema vastupanuvõime saavutamisele. Meie pikaajaline plaan on saavutada täielik süsinikuneutraalsus,” ütles Mazda tegevjuht Akira Marumoto avalduses.

Ettevõtted ei avaldanud, kas nende kombineeritud teadus- ja arendustööd on plaanis ka Eestis läbi viia.

Bolti asutasid Markus ja Martin Villig 2013. aastal Tallinnas Taxify nimelise taksoäpina. Aastate jooksul on see laienenud 45 riiki ja üle 400 linna üle Euroopa ja Aafrika. Startupi varasemate investorite hulka kuuluvad Saksa autotootja Mercedes-Benz Group, Maailmapank ja Euroopa Investeerimispank. Hiina sõiduteenust pakkuv ettevõte Didi Chuxing oli üks varasemaid Bolti investoreid, kuid müüs oma osaluse 2021. aastal 513 miljoni euro eest.

Related Posts

Jäta kommentaar