Swedbanki värske majandusprognoos näitab, et süvenev majanduslangus on möödunud aasta lõpust kandunud 2023. aasta esimesse poolde ning Eesti SKT väheneb tänavu püsivhindades 0,8 protsenti.
Ostujõu vähenemine piirab hinnanguliselt eratarbimist ja nõrgenenud välisnõudlus võimaldab ettevõtetel vähem eksportida. Lisaks on kiire tootja- ja ekspordihindade kasv vähendanud Eesti ekspordi konkurentsivõimet.
Eesti majanduse üldine kindlustunne on küll alla pikaajalise keskmise, kuid selle langus on stabiliseerunud ning leibkondade kindlustunne on saavutanud põhja ning paraneb tasapisi. Selle põhjuseks on majapidamiste vähenenud inflatsiooniootused ja paranenud finantsolukorra väljavaade, teatas pank.
Tööturg peaks Swedbanki hinnangul lähiaastatel tugevana püsima. Tööhõive määr tõusis eelmisel aastal läbi aegade kõrgeimale tasemele ja püsib kõrgel vaatamata sellele, et pank prognoosib väikest langust. Tööpuudus ei tõuse jooksevhindades mõõduka majanduskasvu tõttu murettekitavale tasemele.
Swedbank prognoosib, et töötuse määr tõuseb tänavu 6,8 protsendini ja langeb majandusolukorra paranedes järgmisel aastal 6,1 protsendini.
Prognooside kohaselt jätkab keskmine palk oma kasvu
Vaatamata mitmetele negatiivsetele teguritele on kõrgel tööhõivemääral positiivne mõju nõudlusele ja majanduskasvule; samas säilitab see ka kiire palgakasvu. Kui eelmisel aastal kasvas keskmine brutopalk ligi üheksa protsenti, siis tänavu jätkub kasv panga andmetel hinnanguliselt 8,7 ja 2024. aastal seitsme protsendiga.
Inflatsiooni aeglustumine prognooside kohaselt jätkub, teatas Swedbank. Alusinflatsiooni praegune aeglustumine on tingitud energiahindade kiirest langusest ja baasefektist ning kuigi alusinflatsioonil pole veel olulisi aeglustumise märke ilmnenud, on intressimäärade tõus, nõudluse vähenemine ning tootja- ja impordihindade aeglasem tõus. peaks hakkama seda aeglustama.
Hinnakasv aeglustub tänavu hinnanguliselt 10 protsendini ja 2024. aastal 4,3 protsendini. Hinnakasvu pidurdab enim energia odavnemine, mis mõjutab eelkõige majapidamis- ja transpordikulusid.
Swedbank prognoosib, et Eesti SKP väheneb tänavu püsivhindades 0,8 protsenti. Majanduskasv peaks taastuma selle aasta teisel poolel ning järgmiseks aastaks ootab pank 2,3-protsendilist SKP kasvu. Kuigi Eesti majandus püsib tänavu püsivhindades languses, jätkab see jooksevhindades kasvu. Jooksevhindades jääb kasv sel ja järgmisel aastal aga alla pikaajalise keskmise.