Eesti EL-i ametnik lendas vabalt Qatar Airwaysiga, samal ajal kui EL koostas lennufirmaga lepingut

kõrval admin
0 kommenteerida

Eesti EL-i ametnik, Euroopa Komisjoni transpordiosakonna peadirektor Henrik Hololei lendas Qatar Airwaysi äriklassis tasuta äriklassis, samal ajal kui tema meeskond pidas läbirääkimisi lennufirmaga suure lennunduslepingu sõlmimiseks, vahendas ülemaailmne poliitikaajakiri Politico.

Hololei “lennas aastatel 2015–2021 Qatar Airwaysi äriklassis tasuta üheksa korda, selgub Politico teabevabaduse päringutest saadud üksikasjadest. Kuus tasuta lendu toimus turulepääsu lepingu koostamise ajal ja neli neist maksis Katari valitsus või Katariga seotud grupp. ütles ajakiri.

Läbipaistvuse eest võitlejad kutsusid üles uurima EL-i täitevvõimu sidemeid Katariga ja kritiseerisid ajakirja sõnul Brüsseli eetikareegleid liiga nõrkadena.

Hololei keeldus kommentaaridest. Komisjoni pressiesindaja kaitses tema otsust nõustuda Qatar Airwaysi tasuta lendudega. “Kõik üksikasjalikud missioonid … olid lubatud ja viidi läbi vastavalt kehtivatele reeglitele,” ütles pressiesindaja ja lisas, et võimalikke huvide konflikte kaaluti hoolikalt ja välistati.

Qatar Airwaysi äriklass. Pildi tegi Qatar Airways.

Katar ja Maroko andsid väidetavalt europarlamendi saadikutele altkäemaksu

Ajakirja andmetel maksid Katar ja Maroko “väidetavalt suuri summasid sularaha, et anda altkäemaksu EL-i seadusandjatele, et nad saaksid Euroopa Parlamendis oma taotlusi täita, väited, mis on tõsiselt kahjustanud bloki mainet ja ELi institutsioonide usaldusväärsust. Õiguskaitseorganite juurdlus on suunatud kõrgetele Brüsseli tegelastele, sealhulgas praegustele ja endistele Euroopa Parlamendi liikmetele ning nende töötajatele, samas kui politsei haarangud andsid 1,5 miljonit eurot sularaha.

Politico ütleb, et 2017. aasta jaanuaris, vaid mõni kuu pärast seda, kui Hololei meeskond komisjonis alustas tööd Katariga lennuteenuste lepingu kallal, nõustus Hololei riigile kuuluva lennufirma Qatar Airways tasuta äriklassi lendudega Brüsselist Dohasse ja tagasi. Reisi maksis Katari valitsus, näitasid dokumendid.

„Lõplik lennundusleping andis Kataris asuvatele lennufirmadele, sealhulgas Qatar Airwaysile, maandumisõigused enamikus ELi sihtkohtades, pakkudes lennuettevõtjale tulusat juurdepääsu 450 miljoni tarbijaga turule. Vastutasuks said ELi lennufirmad vastastikused õigused vähem kui kolme miljoni inimesega turule, kuid Doha lennujaama sõlmpunkti kaudu, mis asub strateegiliselt Euroopa ja Aasia megalinnade vahel.

Hololei sai Euroopa Komisjoni transpordiosakonna peadirektoriks 1. oktoobril 2015. Eesti Rahvusringhäälingu andmetel – kes samuti üritas temalt kommentaari saada, kuid see ei õnnestunud – on ta kõrgeim eestlasest Euroopa Liidu ametnik.

Euroopa Komisjoni transpordiosakonna peadirektor Henrik Hololei Tallinnas 2017. Foto autor Arno Mikkor, jagatud Creative Commons 2.0 litsentsi all.

Nulltolerants poliitilise korruptsiooni suhtes

Ta on olnud ka Eesti endise peaministri Siim Kallase kabinetijuht, kes on töötanud erinevatel ametikohtadel Euroopa Liidu bürokraatias, sealhulgas voliniku ametikohal. Hololei on olnud ka Eesti majandusminister.

Praegu on ta Eesti paremtsentristliku Parempoolsete partei liige. Parempoolsete liider Lavly Perling ütles Eesti uudisteportaalile Delfile, et ei oska artikli põhjal hinnangut anda ega saa ka asja kommenteerida.

“Ma arvan, et me peame kõigepealt selle inimese käest küsima,” ütles ta ja lisas, et pole Hololeiga suhelnud. “Ma arvan, et kui ta aega leiab, räägin temaga.”

Samas ütles ta Delfile, et “kõik, mis on seotud poliitilise korruptsiooniga, on meil nulltolerants ja nii see lähebki. Aga seda lugu ei saa sellega siduda, sest infot pole piisavalt.»

Hololei ei kandideeri parlamenti eelseisvatel üldvalimistel, mis toimuvad 5. märtsil.

Related Posts

Jäta kommentaar