Ühendkuningriigis valitsev Tööpartei on asunud teoks tegema oma valimislubadust reformida arhailist lordide koda, nii et päritud aadlitiitel ei annaks edaspidi enam õigust istuda parlamendis. Kuigi ülikutel on ka kaitsjaid, leiab enamik britte, et muudatused ei lähe piisavalt kaugele ja kogu ülemkoda peaks olema demokraatlikult valitav.

Parlamendi alamkoda – Ühendkuningriigi rahva valitud kogu – andis eelmisel nädala põhimõttelise heakskiidu teha lõpp rohkem kui 700 aastat püsinud süsteemile, kus isalt (ja mõnel äärmiselt harval juhul ka emalt) päranduseks saadud hertsogi- või parunitiitliga kaasneb ka koht lordide kojas. Tänapäeval on Ühendkuningriigi kõrval ainus riik maailmas, kus parlamenti võib pääseda vaid tänu oma sugupuule, Aafrika lõunaosas asuv tibatilluke Lesotho.

Kui veel paar aastat tagasi lubas toona opositsioonijuhi rollis olnud Tööpartei esimees Keir Starmer lordide koja praegusel kujul üldse kaotada, nimetades seda ebademokraatlikuks ja õigustamatuks, siis nüüd peaministriks olles esitatud reformiettepanek on siiski märksa lahjem, vahendas BBC.

Jaga
Exit mobile version