Kuna ligi 85–90 protsenti angiinidest on viiruslikud, siis enamasti antibiootikumiravi vaja ei lähe. Samas võib ka viiruslik tonsilliit tüsistuda bakteriaalse põletikuga.

Tälli sõnul mängib angiinist paranemisel suurt rolli inimese immuunsüsteem. Paranemist võivad raskendada ka kroonilised haigused, näiteks südame-, liigese- ja suhkruhaigus. «Iga inimene oskab individuaalselt oma valuläve hinnata. Kui neeluvalu vaatamata ravile püsib ja võimendub, ei saa seisund kontrolli all olla,» nentis Täll, kelle sõnul peab siis kindlasti arstiga silmast silma konsulteerima.

Sage põletik vajab lõikust

Angiini üks tüsistusi võib olla paratonsillaarne abstsess, mille korral levib põletik kurgumandli kapslit ümbritsevale koele. Põletik võib tekkida neli-viis päeva pärast angiini põdemist. «Kurguvaevused süvenevad, tekib väga tugev neelamisvalulikkus, palavik tõuseb,» selgitas perearst.

Kuna angiin võib tekitada püsivat põletikulist protsessi kurgumandlite koes, paneb see omakorda surve alla inimese immuunsüsteemi. Seetõttu võivad haiguse venima jäädes lõpuks süda, liigesed või neerud kahjustuda, harva ka kõik kolm organsüsteemi.

«Seega on oluline koos raviarstiga hinnata, kui sageli ja millise iseloomuga on inimese elu jooksul kurgumandlipõletikke põetud ning otsustada, kas on vajalik erialaarsti – nina-kõrva-kurguarsti – konsultatsioon,» sõnas Täll.

Kui inimene põeb üle kolme angiini aastas, peetakse haigust juba krooniliseks ning sellisel juhul on üheks võimaluseks mädaste mandlite eemaldamine, et vältida korduvate põletike teket.
—————————————-

Ägeda tonsilliidi tunnused

•    Üldsümptomiteks on palavik, peavalu, lihasvalud, väsimus ja isutus.

•    Iseloomulik neelu valulikkus, mis neelamisel süveneb.

•    Sageli esineb kõrvavalu, mis on tingitud valu kiirgumisest neelust kõrva.

•    Valu tõttu on sageli raskendatud söömine.

•    Kaela lümfisõlmed võivad olla suurenenud ja valulikud, kuna inimese immuunsüsteem võitleb põletikutekitajaga.

Jaga
Exit mobile version